ליקויי בניה

ליקויי בנייה- ליקויי בנייה בדירה חדשה, ליקויי בנייה בשלד המבנה, ליקויי בנייהברכוש משותף

ליקויי בנייה אלו הם כשלים המתגלים בדירות, בתים או נכסים באשר הם. הדרך הטובה ביותר לאתר אותם ולהתמודד איתם היא באמצעות עריכת בדק בית מקצועי. קיימת חשיבות עליונה לעריכת ביקורת מבנים מקיפה, שכן זו יכולה לחסוך לנו הוצאות מיותרות בעתיד אך חשוב מזה – עיתים ליקויים בדירה או בית יכולים לעלות בחיי אדם.

כבר היו בעבר מקרים חמורים בהם עקב ליקוי בניה קופחו חיי אדם. במקרים כאלה נחשב קבלן בניה לעבריין, רישיונו כקבלן נשלל ולא פעם הוא גם ריצה עונש מאסר.

על מנת להימנע ממקרים כגון אלו, קיים הכרח לערוך בדק בית מקיף ומקצועי שימנע הלכה למעשה מאיתנו הדיירים סכנה ממשית, לנו ולילדינו.

מדרג החומרה של ליקויי בניה

בכל דיה או בית, בין אם חדש ובין אם ישן יותר, יכולים להתגלות ליקויי בניה. חלקם נחשבים לאקוטיים ויכולים, כאמור, לסכן חיי אדם בעוד שליקויים אחרים יכולים להיות מינוריים יותר וקשורים יותר למראה האסתטי של הנכס. בין אם מדובר בכשלים אקוטיים או מינוריים, בניה בישראל מהוגנת בחוק – חוק בניה כמו גם בנורמות תקנות בניה. חוקים ותקנות אלו נועדו להגן על דיירים וזכויותיהם מפני אוזלת ידם של קבלנים ובעלי בתים.

כאמור, ניתן לחלק ליקויי בניה לכמה דרגות:

ליקויי בניה אקוטיים – כשלים אלו הם החמורים ביותר והמהותיים ביותר וכמובן שהם גם המסוכנים ביותר עבור הדיירים. הכוונה כאן לכשלים בשלד הבניין או הבית. אלה יבואו לידי ביטוי בקונסטרוקציה: מעקה שנשבר, סדקים גסים, קיר מט ליפול וכו'. כל אלה מהווים סכנה ברורה ומיידית עבור הדיירים.

ליקויי בניה הפוגעים באיכות החיים של הדיירים – ליקויים אלו למעשה גורמים לאי נוחות לדיירי הדירה ועשויים להוריד משמעותית את ערך הנכס. הכוונה כאן לכשלים במערכת האינסטלציה, ריצוץ קלוקל, סדקים, רטיבות ועוד. ליקויים אלה כאמור אינם מסוכנים או יכולים ליטול חיי אדם אך הם פוגמים באיכות חייהם וברווחתם של הדיירים.

ליקויי בניה קלים – פגמים מסוג זה קשורים על פי רוב לפן האסתטי של הנכס. הכוונה לגימורים ליקויים כגון אי אחידות באריחים או בריצוף, גימור לא מקצועי בטיח, צביעה פגומה, לא אחידה או לא מדויקת. כל אלה ועוד אמנם לא פוגמים באיכות החיים של הדיירים אך משווים לדירה או לבית מראה לא אטרקטיבי.

ליקויי בנייה ובדק בית

תכליתו של תהליך בדק בית הוא לאתר ליקויים כגון אלו שמנינו בסעיף הקודם ולהתריע בפני הדיירים אודותיהם. החשיבות של הבדיקה עולה כאשר יש אי הסכמה בין הדיירים לבין הקבלן או בעל הבית. רק חוות דעת של מהנדס מקצועי ומיומן יכולה להוות חוות דעת קבילה וקובעת בעת תביעה משפטית של הדיירים את הקבלן או בעל הבית. ביכולתו של איש המקצוע לקבוע באם הנכס ראוי למגורים או עבודה, ביכולתו להעריך גם את עלות תיקון הליקויים ואת כדאיות העסקה ואין זה משנה אם מדובר בבניין משותף.

ליקויי בניה